Quick Answer: How Many Pounds Of Apples Do You Need For A Pie?

How many apples do you need for a cup?

About 3/4 of an average sliced or cubed apple equates to a single cup.

However, it really depends on the size of your apple and how you’ll be cutting it.

In a perfect world, you’ll start with a medium apple.

It’s about the same size as a tennis ball (or about 2 ½ – 2 ¾ inches in diameter)..

How many apples is 3.5 lbs?

As a general rule, 1 pound of apples is equal to: 4 small apples. 3 medium apples.

Does applesauce have the same benefits as apples?

Applesauce contains about the same amount of fiber as whole apples. The fiber is soluble, which helps to lower your blood cholesterol levels. Like fresh apples, applesauce also contains polyphenols, which may help to reduce blood pressure.

Can you use any apples for apple pie?

If you’re looking for the best apples for apple pie and you don’t want to dig too deep, go ahead and pick up a bag of Granny Smiths. They’re everyone’s go-to apples for baking (mine included) because they’re tart and firm, keeping their shape while providing a perfect balance to the sweet ingredients.

How many pounds of apples do you need to make 20 apple pies?

8 poundsYou would need 8 pounds of apples to make 20 apple pies.

How many apples is 3 lbs?

If a recipe calls for three pounds of apples, you can buy 10 apples and feel confident you’ll have all you need.

How many apples is 6 cups?

If the recipe calls for 6 cups of sliced apples, you’ll likely need about 8 medium-sized apples, or about 2 pounds of medium-sized apples.

How many apples is 5.5 cups?

Just remember: 2 to 2 1/2 cups chopped or sliced apples are equivalent to 3 medium apples, or about 1 pound. 3 medium apples are roughly equivalent to 2 large apples or 4 small apples.

How many oranges make a cup?

ThreeThree medium-sized oranges will make 1 cup of juice.

Can you use Gala apples for baking?

Gala. With a crisp bite and a mellow sweetness, the Gala complements any recipe—you can even get away with using less sugar because of its natural sweetness. The crispness helps it retain its shape throughout baking so it doesn’t get mealy.

How many pounds is 1/2 peck of apples?

1/2 peck of apples = 5-6 lb. 1 peck of apples = 10-12 lb. 1/2 bushel of apples = 18-22 lb.

Which fruit is known as poor man’s apple?

Guava plantGuava plant is considered to the process of the biological activity and medicinal application of guava so thatthe fruit considered as the poor man apple of tropics.

What can I eat instead of Apple?

A medium papaya has even more fiber than a medium apple—enough to satisfy about 20 percent of your daily adequate intake. Add papaya to a salad with sliced jicama, cucumber, lime juice, chili powder, and salt. This relative of the apple is denser and more tart.

How many apples does it take to make 4 cups?

Apple Equivalents: 1 large apple = 2 cups sliced or chopped = 1 1/2 cups finely chopped =1 1/4 cups grated = 3/4 cup sauce. 1 medium apple = 1 1/3 cups sliced or chopped = 1 cup finely chopped = 3/4 cup grated = 1/2 cup sauce.

How many apples do I need for 8 cups?

OK, now let’s start with a recipe calling for 8 cups sliced apples. A pound of apples will yield 3 cups; so for 8 cups prepared apples, you’ll need about 2 2/3 pounds whole apples (make it 2 3/4 pounds, if you’re at the supermarket weighing).

Which fruit can replace Apple?

Some substitutes: Pears and peaches can be substituted for apples in some cooked recipes. Compotes, poached fruit, pancakes, and fruit pies can use pears, peaches, and apples interchangeably.

Can I use Gala apples for apple pie?

Red Delicious and Gala are two apples that won’t withstand cooking temperatures and should not be used for apple pie. … Beyond the flesh, you also want to avoid apples that are overly juicy. It’s not that those apples aren’t delicious, but the added juice will make the filling soupy.

What is the cost of 1 pound of apples?

The retail price of red delicious apples was around 1.32 U.S. dollars per pound in the United States in 2017, up from about 0.82 U.S. dollars per pound in 2000. Additionally, red delicious was among the top selling apple types in the United States as of 2018.

How much does a single apple cost?

How much does Apple One cost? In the UAE, there will be two Apple One packages for customers to choose between. The Individual package costs Dh39.

What can I substitute for fruit?

Vegetables, raw or cooked; if your child won’t eat fresh fruits, try dried fruits such as apricots, pears, raisins, cherries, mango, pineapple, and bananas, and gradually introduce fresh fruits; make pureed sauces for yogurt with fresh or frozen fruit and gradually introduce chunks of whole fruit; serve applesauce …

What’s the best apple to bake with?

The Best Apples for BakingJonagold. Tart with a honeyed sweetness, Jonagolds hold up exceptionally well in the oven. … Honeycrisp. This is our desert-island apple. … Braeburn. … Mutsu. … Winesap. … Pink Lady (or Cripps Pink) … Now, let’s bake some apples!